پ
پ

تاریخچه

رشته ورزشی بهکاپ در سال 1390 توسط آقای بهنام آزاد طراحی ، قانون نویسی و ثبت گردید و پس از طی مراحل قانونی، فعالیت خود را در سطح استان تهران آغاز نمود و طرح اینرشته در سال 1391 جهت فعالیت به وزارت ورزش و جوانان جمهوری ارائه گردید.

ـ رشته ورزشی بهکاپ با تائید وزارت ورزش و جوانان فعالیت خود را بعنوان یک ساختار رسمی از سال 1392 زیر نظر فدراسیون ورزشهای همگانی آغاز نمود . سبک های زیر مجموعه انجمن بهکاپ به نام های بهکاپ ، بهکاپر، و بهکاپ ساحلی و بهبال میباشند.

انجمن ورزش بهکاپ پس از طی فعالیت خود در فدراسیون ورزشهای همگانی در دی ماه سال 1394 با تایید معاونت ورزشهای قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان به فدراسیون گلف جمهوری اسلامی ایران منتقل گردید.

ـ سبک های مختلف بهکاپ همانند دیگر رشته های ورزشی دارای قوانین، تکنیک­ها و تجهیزات مخصوص به خود می­باشد و به صورتی طراحی گردیده اند که جهت مسابقات و تمرینها، افراد در رده های سنی مختلف و با هر نوع قوای جسمانی می­توانند به فعالیت در این سبک ها بپردازند و از فواید آن بهره جویند. ورزش های بهکاپ را می­توان در اماکن گوناگون ازجمله کفپوشهای ورزشی ،زمینهای چمن و ساحلی، درروی کلیه سطوح مسطح در فضاهای روباز یا سرپوشیده انجام داد.

ـ پرداختن به ورزش های زیر مجموعه بهکاپ، میتواند باعث پرورش قدرت تفکر، تمرکز ،ایجاد آرامش وحتی در بازیکنان گردد، این رشته های ورزشی میتوانند درمسابقات، تفریحات و گذران اوقات ورزشی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان نقش بسزایی را را ایفا نمایند.

ـ توسعه ،آموزش ،برگزاری دوره­های مربیگری و داوری ،پرورش واستعدادیابی و برپایی مسابقات گوناگون قهرمانی ولیگ در رده های مختلف در سطح کشور وعرصه های بین المللی از برنامه های این ساختار ورزشی بوده وبا توجه به گامها و برنامه ریزیهای انجام شده اینرشته فعالیت های خود را در مدارس ،دانشگاهها، باشگاها و کلیه ساختارهای ورزشی فعال، گسترده تر خواهد نمود .

مزایای رشته های ورزشی بهکاپ :

1ـ قابلیت استفاده تمامی آقایان وبانوان با هرنوع قوای جسمی و بدون نیازبه آمادگی جسمانی بالا از این ورزش .

2ـ قابلیت استفاده تمامی گروههای سنی نونهالان، نوجوانان ،جوانان،میانسالان، بزرگسالان از این رشته ورزشی.

3ـ قابل استفاده و تمرینات و مسابقات در خانواده ها ، معلولین ، کم توانان ،ناشنوایان ، بیماریهای خاص ، مدارس ، مراکز تفریحی ، باشگاههای فرهنگی ورزشی ، مرکز دانشگاهی ،مراکز نظامی ، مراکز آموزشی ، تفریحی و عمومی ، ورزشهای کارگران ،ورزشهای ادارات ، آتش نشانان ، مراکز سالمندان ،مهد ها ، سفارتخانه ها و دیگر اقشار و مشاغل از این ورزش.

4ـ قابلیت برگزاری مسابقات رسمی،قهرمانی ،لیگ های مختلف ، تفریحی ،نمایشی ،تشویقی در تمام رده های سنی در شهرها ،استانها ، و سطح کشور .

5ـ قابلیت برگزاری تمرینات و مسابقات با زمین با ابعادی مناسب در کلیه زمینهای چمن مصنوعی ،چمن طبیعی کوتاه ،کفپوشهای ورزشی ، لمینیت ،سنگ ،سرامیک ، آسفالت مسطح ، موکت، چوب ، زمینهای خاکی ، زمینهای ساحلی سرامیک و دیگر سطوح مسطح و مستعد در اماکن روباز و سرپوشیده در فصول مختلف.

6ـ ورزشی برای افزایش تمرکز، کنترل جسم و ذهن ، دقت ، توجه ،آرامش و حفظ تعادل .

7ـ ورزشی بدون خطر و با حداقل آسیب های جسمی در تمرینات ومسابقات برای ورزشکاران

8ـ ورزشی با هزینه مناسب برای تمام اقشار .

9ـ قابلیت برگزاری مسابقات رسمی در ابعاد بین المللی.

10ـ قابلیت برگزاری دوره های آموزشی،فرهنگی،مربیگری،داوری،حضوردرنمایشگاهها،همایشها،سمینارها درسطوح مختلف .

11ـ قابلیت برگزاری مسابقات قهرمانی ، تفریحی ،نمایشی ،تشویقی در ادارات ،مدارس ،دانشگاهها ،سفارتخانه ها،ارگانها ،نهادها و …

12ـ قابلیت برگزاری مسابقات رسمی در تمام رده های سنی در سازمان ورزش شهرداری تهران و شهرهای مختلف در سطح کشور.

13ـ قابلیت برگزاری این رشته ورزشی بصورت تمرینی و رقابتی در منازل ، محل کار،

رشته ورزشی بهکاپ THE BEHCUP SPORT

ـ رشته ورزشی که شبیه به پاتینگ گلف میباشد و ودر ورزش بهکاپ بجای حفره از دروازه استفاده میگردد .دو بازیکن رقیب با توجه به قوانین و تکنیکها میکوشند،توپهای کاشته شده توسط حریف را وارد دروازه نمایندوبازیکنان باید توجه داشته باشند در زمان زدن ضربات توپ هایشان به اوت نرود یا به توپهای درون زمین برخورد ننمایدوبازیکنی که در انتهای مسابقه توپ بیشتری را وارد دروازه نماید برنده مسابقه محسوب میگردد.

1ـ مسابقات بصورت تک به تک یا تیمی انجام میشود

2 ـ مسابقات با توجه به شرایط میزبان از یک الی شش ست انجام میشود

3ـ هر ست شامل 10 ضربه برای هر بازیکن میباشد

4 ـ بازیکن ضربه زننده اصطلاحا کاپر نامیده میشود

5ـ بازیکن ضربه زننده ( کاپر) برای ضربه زدن به توپ 15 ثانیه زمان در اختیار دارد

6 ـ بازیکنی که توپ را میکارد اصطلاحا بالر نامیده میشود

7 ـ بازیکن بالر برای قرار دادن توپ در زمین 10 ثانیه زمان در اختیار دارد

8 ـ هر مسابقه دارای دو داور و یک ناظر میباشد

9ـ جهت انتخاب بازیکن آغازگر مسابقه توسط داور با سکه قرعه کشی میگردد

10 ـ بازیکنان یکی در میان ست خود را انجام میدهند

11 ـ در هنگام ضربه بازیکن کاپرنباید توپ به توپ برخورد کند که در اینصورت ضربه خطا میباشد

12 ـ در هنگام ضربه بازیکن کاپرنباید توپ به اوت رود که در اینصورت ضربه خطا میباشد

13 ـ در هنگام ضربات خطا یک یا دو توپ از سهمیه ضربات بازیکن کاپر کم میشود

14ـ توپهایی که از خط دروازه بصورت کامل رد شده باشد گل صحیح محسوب میگردد

15 ـ در هنگام ضربات بازیکن کاپر درصورتیکه توپ از زمین بلند شود و به هیچ توپی در زمین برخورد نکند گل مورد قبول میباشد .

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.